Epilepsi ve Hukuk

Epilepsi hastasının nöbet geçirmesi sonucu zarar verirse veya kazaya neden olursa Türk Ceza Kanunu’nun 32. madde gereği ceza almaz.

Özel sağlık sigortası yapılırken epilepsi hastalarının yararlanıp yararlanamadığı sorulmalıdır. Birçok epilepsi hastası özel sağlık sigortasından yararlanamamaktadır. Müşteri temsilciğinden veya şirketin websitelerinden iletişime geçirilmesi yararlı olacaktır. Birçok şube yanlış bilgi vermektedir.

Engel oranlarına göre sosyal haklar mevcuttur. Engel durumuna göre toplam engel oranı %40 ila %69 arası olanlar “engelli” , Engel durumuna göre toplam engel oranı %70 ve üstü oran olanlarsa “başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli” olarak kabul edilir.

Elektrik,su indirimlerinden yararlanılabilir. Şartları sağlanması durumunda maaş bağlanır.

2022 kanununa göre engelli maaşı bağlanabilmesi için engelli kişinin yaşadığı hanede kişi başı gelirin toplamının net asgari ücretin üçte birinden daha düşük olması gerekir.

Engel oranı %40 ila %69 arası olan kişiler 480 TL, %70 ve üzeri oranı olanlar için 720 TL ödenir. Bu ücretler asgari oranların arttırılmasıyla değişir.

Evde bakım aylığı ise 1305 TL’dir.

Yorum Yap

Ünlü rapçi Juice WRLD nöbet geçirip hayatını kaybetti
Disney epilepsi hastalarını ‘Star Wars’ için uyardı
Parkinson için derin beyin stimülasyonu kullanıyorsanız yüzerken dikkat edin
Fokal epilepsiler için kullanılabilecek yeni bir ilacı FDA onayladı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Tıbbi Geçmiş (Anamnez)
Fiziksel Muayene
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve En Sık Görülen Yan Etkileri
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve Kısaltmaları (İngilizce-Türkçe)
İllere Göre Sıralama