Epilepsi ve Cinsel Yaşam

Uyarılma, orgazm ve cinsel ilişkide isteksizlik gibi cinsel sorunlar yaşayabilirsiniz. Tüm kadınlarda stres, yorgunluk, hastalık, alkol tüm kadınlarda cinsel sorunlara yol açabilir. Cinsellik sorun yaşıyorsanız ve epilepsiniz varsa bunun nedeni şunlar olabilir:

  • Nöbetler nedeniyle endişe
  • İlaçlar
  • Nöbetlerin hormonları etkilemesi

Araştırmalarda, epilepsili kadınların en sık vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki sorunları yaşadığını belirtilmiştir. Özellikle temporal lob epilepsisi olanlarda bu durumlar daha sıktır.

Cinsel ilişki sırasında nöbet geçirebileceğinize dair endişeye sahip olabilirsiniz. Bu endişe cinsel soruna neden olabilir. Bir cinsel ilişki sırasında nöbet geçirme vakaları nadirdir. Ancak sadece cinsel ilişki sonrası nöbet geçirme veya cinsel ilişkiye girdiğiniz zamanlarda diğer zamanlara göre nöbet sayısında artış söz konusu oluyorsa doktorunuzla konuşmanızda yararlı olacaktır.

Araştırmalar, nöbetleri kontrol altına alınan epilepsi hastalarında cinsel istek ve performansında iyileşme olduğunu göstermiştir.

Kullanılan ilaçların ve nöbetlerin hormonlara etkisi bilinmektedir. Bu etkiler nedeniyle cinsel sorunlar yaşayabilirsiniz. Bazı epilepsi ilaçlar karşı cinse olan ilgiyi azaltmakta, duygularda değişikliğe ve vücuttaki hormonlarda düzensizliğe yol açmaktadır. Nöbetlerin kaynaklandığı yer ve nöbetlerin şiddeti vücuttaki hormonlarda dengesizliğe yol açabilmektedir. Bu da daha az cinsel ilişkiye girmeyi isteme veya cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabilmektedir.

Vajinal kuruluk ağrılı bir ilişkiye yol açacağı kesindir. Cinsel ilişki öncesi vajinaya sürülen krem ve jel bu sorun için çözüm olabilmektedir.Hangi jel ve kremin sizin için iyi olacağını doktorunuzun yönlendireceği jinekelog söyleyecektir.

Cinsel sorunlar için doktora gittiğinizde fiziksel mi psikolojik mi olup olmadığının tespit etmeye çalışacaktır. Çıkan sonuca göre size uygun tedavi yöntemini uygulanacaktır.

Kaynakça

  • https://www.epilepsy.org.uk/info/daily-life/sex/women/sex-life
  • https://www.epilepsy.com/living-epilepsy/women/all-women/epilepsy-and-sexual-relationships
  • https://www.epilepsysociety.org.uk/relationships-and-sex#.XVQa7ugzZPY
  • https://www.epilepsysociety.org.uk/discussing-impact-epilepsy-sexual-function#.XVQbeugzZPY

Yorum Yap

Denizli’de 17 yaşındaki epilepsi hastası hayatını kaybetti
Dravet Sendromu ve Alzheimer Hastalığını Tedavi Eden Yeni Molekül Geliştirildi
Epilepsi Cerrahisi Uygulanan Hastaların Sosyal İşlevsellik ve Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesine Yönelik Araştırma Yapıldı
Epilepsi Çalışması Beyin Aktivitesi ve Bellek Arasındaki Bağlantıyı Gösterdi
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Aicardi Sendromu
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Tıbbi Geçmiş (Anamnez)
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Neyzen Tevfik (24 Mart 1879-28 Ocak 1953)
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve En Sık Görülen Yan Etkileri
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve Kısaltmaları (İngilizce-Türkçe)