Epilepsi (sara) nedir?

Halk arasında “sara hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan kronik bir rahatsızlıktır. Bilinen tıbbi durumlardan (şeker, uyuşturucu veya alkol yoksunluğu, tansiyon vb.) kaynaklanmayan, sebebi belli olmayan en az iki nöbet geçiren ve nöbeti tekrarlamaya devam eden kişilere epilepsi tanısı konur.

Epilepsi herkeste görülebilir. Ancak daha çok küçük çocuklar ve yaşlılarda görünmektedir. Epilepsi beyin hasarı veya aile kaynaklı olabilir, ancak çoğu zaman nedeni bilinmemektedir. Epilepsi nöbetleri parsiyel (beynin belli bölgesinde sınırlı) ve jeneralize (beynin genelinde başlayan olan) iki ana başlıkta sınıflandırılır. Epilepsi hastalarının birçoğunda birden fazla nöbet türü vardır ve başka nörolojik problemlerin belirtileri de olabilir.

Epilepsi teşhisi konulurken EEG (Elektroensefalografi) testinin sonucuna bakılır. Net teşhis için aile dinlenir, klinik öyküsü oluşturulur. Gözlem ve sonuçlar dikkate alındığında epilepsi nöbetine benziyorsa epilepsi teşhisi konur.

Yorum Yap

Denizli’de evinde ölü olarak bulunan genç kız epilepsi nedeniyle ölmüş
FDA nöbet kümelerini durdurmaya yarayan nazal sprey ilacını ve cihazını onayladı
Kronik rahatsızlıkları iyileştirmek için yapay nöron geliştirildi
Ünlü rapçi Juice WRLD nöbet geçirip hayatını kaybetti
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Tıbbi Geçmiş (Anamnez)
Fiziksel Muayene
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve En Sık Görülen Yan Etkileri
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve Kısaltmaları (İngilizce-Türkçe)
İllere Göre Sıralama