Nöbet nedir?

Nöbet, beyindeki elektriksel aktivitenin ani bir şekilde bozulmasıyla ortaya çıkan nörolojik bir durumdur. Nöbetler vücudun bir kısmının veya tamamının kasılması veya gevşemesi olabileceği gibi, dalma ve dikkat dağınıklığı şeklinde olabilir.

Nöbet sırasında beyinde ne olur?

Elektriksel aktivite sinir hücrelerinde meydana gelen karmaşık kimyasal değişikliklerden kaynaklanır. Beyin hücreleri diğer beyin hücrelerini mesaj göndererek uyarır veya göndermeyi durdurur. Genellikle heyecanlandıran ve bu mesajları durduran hücreler dengesi vardır. Ancak, bir nöbet meydana geldiğinde, çok fazla veya çok az aktivite olabilir, bu da heyecan verici ve durma faaliyeti arasında bir dengesizliğe neden olur. Kimyasal değişiklikler, nöbetlere neden olan elektriksel aktivitenin artmasına yol açabilir.

Nöbetler kendi içinde bir hastalık değildir. Bunun yerine, beyni etkileyebilecek birçok farklı bozukluğun bir belirtisidir. Bazı nöbetler pek fark edilmezken, diğerleri tamamen devre dışı bırakabilir.
Nöbetlerin oluş biçimi değişebilir, çünkü beynin lobları farklı davranışları, hareketleri ve deneyimleri kontrol eder.

Eğer sadece bir iki nöbet geçirirsem epilepsi olacağım anlamına mı geliyor?

Açık bir neden olmadan bir nöbet geçirenlerin yaklaşık yarısı, genellikle 6 ay içinde bir diğerine neden olacaktır.

Eğer nöbetiniz için bilinen bir neden varsa (örneğin, beyin hasarı veya diğer bilinen beyin durumu), başka bir nöbet geçirme ihtimaliniz iki kat daha fazladır. Eğer ikinci bir nöbetiniz olmuşsa, daha fazlasına sahip olmanız için %80 şansınız var.

İlk nöbetiniz beyindeki bir yaralanma veya enfeksiyon sırasında meydana gelirse, o zaman epilepsi olma olasılığınız daha yüksektir. Çoğunlukla, ilk yaralanma veya enfeksiyondan haftalar veya aylar sonra daha fazla nöbet olmaz. Doktorunuz nörolojik muayenede anormallikler buluyorsa daha fazla nöbet de mümkündür.

Bir EEG testi veya elektroensefalogram beynin elektriksel aktivitesine bakabilir ve daha fazla nöbetin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini tahmin etmesine yardımcı olabilir. EEG’deki bazı modeller tüm epilepsi hastalarında tipiktir. Beyin dalgalarınız bu tipte desenler gösteriyorsa, epilepsi olma olasılığından iki kat daha fazlasınız demektir.

Yorum Yap

Ünlü rapçi Juice WRLD nöbet geçirip hayatını kaybetti
Disney epilepsi hastalarını ‘Star Wars’ için uyardı
Parkinson için derin beyin stimülasyonu kullanıyorsanız yüzerken dikkat edin
Fokal epilepsiler için kullanılabilecek yeni bir ilacı FDA onayladı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Tıbbi Geçmiş (Anamnez)
Fiziksel Muayene
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve En Sık Görülen Yan Etkileri
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve Kısaltmaları (İngilizce-Türkçe)
İllere Göre Sıralama