Bilim insanları açıkladı: Beynin yarısı alınan insanlar normal bir yaşam sürebilir

Çocukluk döneminde hemisferektomi geçirmiş bir yetişkinin beynin görüntüsü

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden nörologlar, ameliyatla beyninin yarısı alınan insanların normal bir yaşam sürdürdüğünü söyledi.

Science Alert haber portalının Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden nöroloji uzmanlarının araştırmasına dayandırdığı haberde, beyinlerinin yarısı alınan insanların normal bir yaşam sürebildikleri belirtildi.

Habere göre bilim insanları, çocukluklarında normal ilaçlarla tedavi edilemeyen şiddetli epilepsi geçiren ve nöbetten kurtarılmaları için beyinlerinin yarısı alınan 4 erkek ve 2 kadın olmak üzere toplam 6 hastanın manyetik rezonans tomografisini (MR) çekti.

En genç hasta ameliyat sırasında sadece 3 aylıkken, en büyüğü 11 yaşındaydı. Dört tanesi beynin sağ tarafının eksizyonunu, iki tanesi sol tarafını çıkardı.

Şimdi 20’li ve 30’lu yıllarında, altı hasta Caltech Beyin Görüntüleme Merkezinde uyanıkken fonksiyonel MRI beyin taraması yapmayı kabul etti.

Ardından araştırmacılar, hasta kişilerin MR sonuçlarını sağlıklı insanlara çekilmiş olan tomografi sonuçları ile karşılaştırdı.

Çalışmanın sonuçları, bir yarım küresi eksik olan insanlarda beynin aktivitesinin, tüm beynin aktivitesi ile büyük bir benzerlik gösterdiğini ortaya koydu.

Bunu kanıtlayan şeyse, tek yarım küredeki nöron ağlarının arasındaki istikrarlı bağlar oldu. Söz konusu bağların tek yarım kürenin eksikliğini kısmen telafi ettiği ve hastanın bilişsel yeteneklerini desteklediği ortaya çıktı.

Çocukluk döneminde hemisferektomi geçirmiş bir yetişkinin beynin görüntüsü

Yorum Yap

FDA nöbet kümelerini durdurmaya yarayan nazal sprey ilacını ve cihazını onayladı
Kronik rahatsızlıkları iyileştirmek için yapay nöron geliştirildi
Ünlü rapçi Juice WRLD nöbet geçirip hayatını kaybetti
Disney epilepsi hastalarını ‘Star Wars’ için uyardı
Epilepsi Sendromları Epilepsi Teşhisi Epilepsi ve Hayat Epilepsi ve Kadın Epilepsi ve Tedavisi Nöbet Tipleri Temel Bilgiler
Epilepsi Teşhis Sürecine Genel Bakış
Tıbbi Geçmiş (Anamnez)
Fiziksel Muayene
Beynimizi Tanıyalım Doktorlar Hastaneler İlaç
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve En Sık Görülen Yan Etkileri
Antiepileptik İlaçların Etken Maddeleri ve Kısaltmaları (İngilizce-Türkçe)
İllere Göre Sıralama